Wałęsa – zdrajca czy bohater? Niedokończona rewolucja

Na książkę składa się 25 rozmów, niektóre z nich utrzymane w konwencji reportażu.
Autorzy wykorzystując rozmowy Wilczaka z 1996 roku z ludźmi władzy PRL i przedstawicielami „Solidarności” przeprowadzają wywiady 20 lat później, ćwierć wieku po przemianach ustrojowych. Na kanwie ostatnich wydarzeń związanych z ujawnieniem ,,teczki” Lecha Wałęsy pytają, także jego kolegów, o zakres współpracy z SB lidera „Solidarności”, byłego prezydenta. Przedstawiają nieznane kulisy strajku sierpniowego 1980 roku, a także udziału w strajku Lecha Wałęsy. Opisują tzw. „zmowę elit solidarnościowych z elitą władzy PRL i służb specjalnych”.
Jeden z pierwszych liderów „Solidarności” Andrzej Kołodziej, mówiąc o tamtej, sprzed 25 lat „zmowie” już 20 lat temu przewidywał, że prawdziwa rewolucja „solidarnościowa” dopiero nastąpi. Czy mamy z nią do czynienia dziś?
Rozmówcami Stankiewicza i Wilczaka byli (kilku z nich już nie żyje) i są m.in:
Andrzej Gwiazda
Jacek Merkel
Andrzej Stelmachowski
Anna Walentynowicz
Jerzy Borowczak
Andrzej Kołodziej
Kornel Morawiecki
Bogdan Lis
Płk Adam Hodysz
Jadwiga Staniszkis
Bogdan Borusewicz
Prof. Jerzy Eisler
Kpt. Edward Graczyk (oficer prowadzący t.w. „Bolka”)
Gen. Czesław Kiszczak
Maria Kiszczak
Mieczysław Rakowski
Józef Czyrek
Stanisław Ciosek
Aleksander Kopeć
Alfred Miodowicz
Gen. Michał Janiszewski
O autorach:
Andrzej Stankiewicz
Studiował inżynierię komputerową i japonistykę, a ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Przez 10 lat był dziennikarzem ,,Rzeczpospolitej”, kolejne 5 lat spędził w ,,Newsweeku”, kolejne dwa w tygodniku ,,Wprost”, od trzech lat znów w „Rzeczpospolitej”. Dziennikarz śledczy, komentator polityczny. Laureat wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie publicystyki, wywiadu, reportażu oraz dziennikarstwa śledczego. Współautor książki: ,,Donald Tusk – droga do władzy”, a także książki „Kukiz – grajek, który został graczem”.
Dariusz Wilczak
Długoletni szef działu krajowego ,,Newsweeka”, antropolog kultury, publicysta, reportażysta, wydawca, autor książek: ,,Pajęczyna” 1991, ,,Mucha za szybą” 1997, ,,On Kwaśniewski” 2005, ,,Ponad stan. Solidarność, historie podziemne” 2006, ,, Generalissimus” 2011, „Operacja Most” 2014, „Tequila z Cortazarem” 2016. Wyróżniany w konkursach dziennikarskich Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i miesięcznika ,,Press”. Autor słuchowisk radiowych. Nominowany do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza w 2013 r.

Wydawca: Fabuła Fraza
Typ okładki: okładka twarda
Liczba stron: 352
Wymiary: 15×21 cm
EAN: 9788365411037
Data wydania: 15-04-2016
Kategorie: historia > historia Polski,
literatura faktu > wywiad

Cena w sklepie: 31.92 zł

Informacje na tej stronie jest tylko dla odniesienia. Można kupić lub pobrać tę książkę w Internecie - www.swiatksiazki.pl