Stanisław Mikołajczyk. Obrońca wolności

W kręgach wzrastających życiem moim żyję, co toczą się na rzeczami.
Z nich ostatniego może nie odkryję – próbować będę czasami.
Według tego wersu wiersza Rainera Maria Rilke autor Wolfgang Viehweger zajmuje się życiem Stanisława Mikołajczyka, zapewne najbardziej znanego Polaka z Zagłębia Ruhry.
Mikołajczyk, który inaczej niż w Polsce, w Niemczech jest całkowicie nieznany, urodził się w 1901 roku w Holsterhausen (gmina Eickel) i wyrastał jako syn rębacza na osiedlu kopalnianym, nim upływ czasu uczynił go aktorem polityki światowej. Po wypadku ojca w pracy, rodzina powróciła do Polski, gdzie Mikołajczyk przejął później ojcowskie gospodarstwo i zrobił karierę jako polityk w Polskim Stronnictwie Ludowym. Po napadzie Hitlera na Polskę walczył przeciwko hitlerowskim Niemcom, wyemigrował do Londynu, gdzie został następcą na stanowisku premiera polskiego Polskiego Rządu na Uchodźstwie po generale Sikorskim i po wojnie powrócił do Polski, aby zająć stanowisko wicepremiera w rządzie z komunistami. Mikołajczyk widział nadchodzącą klęskę koalicji i uciekł w sensacyjny sposób na emigrację, początkowo do Londynu a później do USA. Zmarł w 1966 roku w Waszyngtonie, na długo przedtem zanim jego wizja wolnej, demokratycznej Polski stała się rzeczywistością.
Wolfgang Viehweger, rodowity Ślązak, łączy własną biografię – jako dziecko wojny i wypędzony – z politycznymi zawirowaniami wojny i wskazuje na wielką bliskość do polskiej historii cierpienia XX wieku.
Walka Stanisława Mikołajczyka o wolność polskiej ojczyzny ożywa w tej książce.

Wydawca: Frischtexte Verlag
Typ okładki: okładka twarda
Liczba stron: 200
Wymiary: 16.5×23.5 cm
EAN: 9783933059574
Data wydania: 10-10-2016
Kategorie: nauki humanistyczne

Cena w sklepie: 80.50 zł

Informacje na tej stronie jest tylko dla odniesienia. Można kupić lub pobrać tę książkę w Internecie - www.swiatksiazki.pl