Śmierć generała Sikorskiego. Generał Kazimierz Sosnkowski. Zestaw 2 książek

"Śmierć generała Sikorskiego"
Publikacja wnuka brygadiera, który poniósł tragiczną śmierć wraz z generałem Sikorskim, doskonale wpisuje się w zestaw książek autorów zachodnich o historii Polski.
John Whiteley był zawodowym żołnierzem. Walczył i został ranny podczas pierwszej wojny światowej. Później był posłem do parlamentu z ramienia Partii Konserwatywnej. W chwili wybuchu drugiej wojny światowej w 1939 roku wrócił do służby wojskowej. Brał udział w działaniach wojennych we Francji, walczył pod Dunkierką (odznaczony został Orderem Imperium Brytyjskiego), a następnie jako oficer dowodzący przeprowadził swój pułk do Indii. Przed śmiercią awansował do stopnia brygadiera.
Latem 1943 roku Whiteley zdecydował, że powróci do świata polityki. Na początku lipca okazało się, że jest jedno wolne miejsce w samolocie lecącym z Delhi do Kairu. W Kairze zaoferowano mu miejsce na pokładzie liberatora wiozącego generała Sikorskiego, który powracał do Anglii po wizycie złożonej na Bliskim Wschodzie armii polskiej. Tematem niniejszej książki są wydarzenia, które nastąpiły po wylądowaniu owego samolotu w Gibraltarze.
"Generał Kazimierz Sosnkowski"
Generał Kazimierz Sosnkowski to jedna z najwybitniejszych postaci w życiu wojskowym i politycznym II Rzeczypospolitej. Wcześniej był współtwórcą polskiego ruchu niepodległościowego w Galicji, najbliższym współpracownikiem Józefa Piłsudskiego.
Sylwetka generała ukazana jest na wielu płaszczyznach jego działalności. Przede wszystkim był on wojskowym zajmującym w hierarchii Wojska Polskiego wysoką pozycję, m.in. ministra spraw wojskowych i inspektora armii. Był jednym z dwóch kandydatów na objęcie po śmierci Piłsudskiego stanowiska generalnego inspektora sił zbrojnych, ale na skutek intryg politycznych nie został na nie powołany.
W czasie II wojny światowej, kiedy formowały się polskie władze na emigracji, typowany był na Prezydenta RP, lecz i tu nie do końca zrealizował swoich planów i marzeń.

Wydawca: Bellona
Typ okładki: okładka miękka
Liczba stron: 576
Wymiary: 16.5 x 23.5 cm
EAN: 9788311123748
Data wydania: 23-08-2012
Kategorie: biografie > biografie i autobiografie,
historia > historia świata

Cena w sklepie: 32.00 zł

Informacje na tej stronie jest tylko dla odniesienia. Można kupić lub pobrać tę książkę w Internecie - www.swiatksiazki.pl