Powszechna rozwiązłość. Schulz, egzystencja, literatura

"Powszechna rozwiązłość" to pierwsza całościowa filozoficzna interpretacja dzieła Brunona Schulza. Jednocześnie jest to pierwsza rozprawa umieszczająca twórczość Schulza w perspektywie egzystencjalnej, w której autor "Sklepów cynamonowych" odsłania nieznane do tej pory oblicze.
Michał Paweł Markowski wykorzystuje liczne, nieprzywoływane dotąd w tym kontekście języki krytyczne: filozofie Hegla i Nietzschego, Heideggera i Ciorana. Przedstawia nową wykładnię Schulzowskiego rozumienia materii i mitu, parodii i ironii, masochizmu i humanizmu. Tytułowa "powszechna rozwiązłość" (określenie samego Schulza) odsyła do zmiennej natury rzeczywistości, która nieustannie zmienia swoje formy, by uchronić się przez utrwaleniem w jednym tylko kształcie. Literacki i filozoficzny egzystencjalizm Brunona Schulza to niezgoda na świat, w którym wyczerpały się już wszystkie możliwości i w którym wypowiedziano już ostatnie słowo.
"Powszechna rozwiązłość" to najoryginalniejsza książka o Schulzu, jaką do tej pory napisano.

Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Typ okładki: okładka miękka
Liczba stron: 190
Wymiary: 15 x 23 cm
EAN: 9788323334125
Data wydania: 05-11-2012
Kategorie: nauki humanistyczne > filologia i językoznawstwo,
nauki humanistyczne > filozofia, socjologia

Cena w sklepie: 33.00 zł

Informacje na tej stronie jest tylko dla odniesienia. Można kupić lub pobrać tę książkę w Internecie - www.swiatksiazki.pl