Polski teatr Zagłady

Polski teatr Zagłady to propozycja nowej perspektywy oglądu polskiego teatru. I zarazem pierwsza w Polsce monografia poświęcona problematyce teatru i Zagłady.
Autor daje pełny przegląd zjawisk teatralnych – od wyreżyserowanej przez Leona Schillera Wielkanocy po (A)pollonię Krzysztofa Warlikowskiego. Ani przez chwilę nie zapomina jednak, z jakiej pozycji mówi – w jakim momencie historycznym i na jakim etapie kulturowych negocjacji. Ujawnia związane z najnowszymi debatami pokusy "symbolicznych zadośćuczynień" i pułapki "retoryki wzniosłości".
Krytycznemu namysłowi poddana tu zostaje swoista gra prowadzona w ramach teatru, i szerzej – społeczny dyskurs związany z Zagładą. Gra pamięci i niepamięci, wiedzy i niewiedzy. Gra pomiędzy mechanizmami obronnymi a szokiem ich przełamania. Niziołek odwraca znaną konstatację, "że z perspektywy polskiej kultury źle widać Holokaust", i stawia kontrowersyjną tezę, że to właśnie formy tego "złego widzenia" ukształtowały najwybitniejsze zjawiska polskiego powojennego teatru.
Nie jest to jednak książka o historii teatru, ale o objawiających się w teatralnym medium głębokich procesach zachodzących w polskiej kulturze, o dziejach zbiorowej myśli i afektów. To jedna z tych publikacji, które dotykają kwestii zasadniczych dla naszej tożsamości i przez które dokonuje się praca w obrębie samoświadomości Polaków.

Wydawca: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Typ okładki: okładka miękka
Liczba stron: 586
Wymiary: 16.5×23.5 cm
EAN: 9788363855055
Data wydania: 25-09-2013
Kategorie: kultura i sztuka > kino teatr

Cena w sklepie: 41.00 zł

Informacje na tej stronie jest tylko dla odniesienia. Można kupić lub pobrać tę książkę w Internecie - www.swiatksiazki.pl