Od Barbarossy do Berlina. Radziecki pilot bombowca przeciw Luftwaffe

Wspomnienia radzieckiego lotnika, obejmujące przede wszystkim okres II wojny światowej. Autor rozpoczynał służbę w siłach powietrznych w 1940 roku jako podoficer, świeżo po szkole lotniczej. Dzięki zasługom na polu walki został szybko awansowany. Przed upadkiem ZSRR pełnił funkcję zastępcy naczelnego dowódcy powietrznych sił zbrojnych.
Jego opowieść rozpoczyna się, gdy zostaje wybrany do pilotowania bombowców dalekiego zasięgu, które mają operować w nocy i nękać tyły wroga, niszcząc ważne cele przemysłowe i militarne. Jako młody i niedoświadczony oficer zostaje nagle wrzucony w sam środek działań wojennych. Dużą uwagę autor poświęca opisom walk powietrznych, także scenom bombardowania, ucieczek przed artylerią przeciwlotniczą i pojedynków z myśliwcami wroga.
Książka dostarcza wielu informacji o funkcjonowaniu sił powietrznych ZSRR – zarówno pod względem taktycznym, jak i strategicznym. Poznajemy szczegóły budowy i obsługi różnych samolotów, ich wady i zalety oraz przydatność w warunkach bojowych. Autor pisze z punktu widzenia oficera Armii Czerwonej, jednak bez zacietrzewienia ideologicznego. Poznajemy zatem mechanizmy funkcjonowania radzieckich sił zbrojnych, jej systemy biurokratycznego i procesu podejmowania decyzji. Pisarz ujawnia konflikty personalne na najwyższych szczeblach i prowadzi nas przez meandry skomplikowanej radzieckiej polityki.

Wydawca: Bellona
Typ okładki: okładka miękka
Liczba stron: 240
Wymiary: 16.5 x 23.5 cm
EAN: 9788311116252
Data wydania: 18-11-2009
Kategorie: biografie > listy i wspomnienia

Cena w sklepie: 9.99 zł

Informacje na tej stronie jest tylko dla odniesienia. Można kupić lub pobrać tę książkę w Internecie - www.swiatksiazki.pl