Monte Cassino

Przerażający obraz najbardziej zaciętej bitwy
II wojny światowej

Klasztor na Monte Cassino jest wielkim symbolem. Przez wiele wieków uchodził za bastion wiary chrześcijańskiej. Ale po zażartej i brutalnej bitwie, która odbyła się w jego cieniu podczas drugiej wojny światowej, zaczął też reprezentować coś innego: ludzkie poświęcenie i niemal niewyobrażalne cierpienie. Monte Cassino było zapewne najdoskonalszą pozycją obronną w Europie. Szczególnie umocniony przez Niemców rejon był częścią linii Gustawa, blokującej aliantom drogę do Rzymu na początku 1944 roku. Z powodu skalistego, usianego urwiskami terenu działania bojowe prowadziła tam głównie piechota, wspierana ostrzałami artyleryjskimi. Kiedy przywódcy aliantów spierali się o strategię, zwykli żołnierze z blisko dwudziestu krajów walczyli w straszliwych warunkach. Sześciomiesięczne walki przerodziły się w rzeź – przywołującą na myśl najgorsze epizody pierwszej wojny światowej – w której ćwierć miliona ludzi zostało zabitych lub rannych. Opierając się na bezpośrednich relacjach weteranów z całego świata, Matthew Parker odtworzył tę spektakularną bitwę i doświadczenia niezwykle odważnych ludzi, którzy w niej walczyli.
Matthew Parker, absolwent uniwersytetu w Oksfordzie, specjalizuje się w historii nowożytnej, a szczególnie interesuje się drugą wojną światową, jest m.in. autorem książki The Battle of Britain. Mieszka w Londynie z żoną i dziećmi.
"Gdy przeglądam jakąkolwiek książkę wojenną, zwłaszcza zachodnią, jak maniak sprawdzam, czy oddaje honor naszym. (…) Praca Matthew Parkera (…) zachowuje pełną pod tym względem wrażliwość i autor powinien być nad Wisłą przyjęty z pełnym szacunkiem. (…) Parker oczywiście opisuje wysiłek wszystkich – od Kanadyjczyków po Nowozelandczyków
i Gurkhów. Przyznaje jednak, że Polacy mają w tej historii miejsce szczególne (…).
Marek Ostrowski, "Polityka"
"Monte Cassino było małą wojną podczas drugiej wojny światowej. (…) Matthew Parker łączy skrupulatne badania archiwalne z wywiadami z setkami weteranów, aby przedstawić nam wyczerpującą relację z tego potwornego konfliktu".
James Bradley, autor Flags of Our Fathers
"Jedna z prawdziwych epopei o walkach podczas drugiej wojny światowej, (…) porywająca opowieść o braku kompetencji, odwadze, tchórzostwie i niemal każdej innej ludzkiej emocji, którą wzbudza wojna, (…) podczas lektury kraje się serce".
"Irish Independent

Wydawca: Rebis
Typ okładki: okładka twarda
Liczba stron: 448
Wymiary: 15,5×23,5 cm
Waga: 574
EAN: 9788373016156
Data wydania: 16-05-2005
Kategorie: historia > historia świata,
historia > II Wojna Światowa

Cena w sklepie: 40.50 zł

Informacje na tej stronie jest tylko dla odniesienia. Można kupić lub pobrać tę książkę w Internecie - www.swiatksiazki.pl