Jak oszukiwano Hitlera

Alianci musieli wykorzystać przeciw nazistom cały swój spryt. Sieć kierowanych przez tajne służby podwójnych agentów dostarczała wrogowi fałszywych informacji na temat sił, planów i działań. Terry Crowdy przedstawia tajną wojnę, łączącą wysiłki agentów z oryginalnymi planami oszukiwania führera: od przesuwania po pustyni nieistniejących armii przez podrzucanie ciała z fałszywymi dokumentami i symulację nalotów do skomplikowanych działań zatrzymujących przed dniem "D" Niemców z dala od Normandii.
Do roku 1941 tajne służby ujęły wszystkich niemieckich szpiegów działających w Wielkiej Brytanii i postawiły ich przed wyborem: śmierć lub współpraca. Większość z zatrzymanych wolała żyć, co zmusiło Brytyjczyków do znalezienia im zajęcia. Generał Wavell w Afryce Północnej stworzył Zespół A, tajną jednostkę przeznaczoną do maskowania słabości brytyjskiej armii, poprzez wykorzystanie fałszywych czołgów i samolotów. Gdy jej dowódca poznał w Londynie strażników systemu podwójnych agentów, przed Brytyjczykami otworzyły się możliwości dezinformacji wroga na wielką skalę. Globalna kampania osiągnęła punkt kulminacyjny tuż przed dniem "D". Książka opowiada o wspólnej historii alianckiej dezinformacji oraz siatek wywiadowczych, które ją umożliwiały. Terry Crowdy wyjaśnia nie tylko powstawanie złożonych planów zwodzących, ale i kulisy współpracy z podwójnymi agentami – najważniejszym, ale i nieobliczalnym narzędziem w walce o inicjatywę i zaskoczenie przeciwnika w przełomowych chwilach najbardziej krwawego konfliktu czasów nowożytnych.

Wydawca: Vesper
Typ okładki: okładka miękka
Liczba stron: 448
Wymiary: 14×20.5 cm
EAN: 9788377311561
Data wydania: 08-10-2013
Kategorie: historia > historia świata,
historia > II Wojna Światowa

Cena w sklepie: 33.00 zł

Informacje na tej stronie jest tylko dla odniesienia. Można kupić lub pobrać tę książkę w Internecie - www.swiatksiazki.pl