Grypsy z Konzentrationslager Auschwitz Józefa Cyrankiewicza i Stanisława Kłodzińskiego

"Ich bin gesund und fiihle mich gut" (Jestem zdrów i czuje się dobrze) – tyle o więźniu mogła wiedzieć jego rodzina. Z odciętego od otoczenia Konzentrationslager Auschwitz – zabezpieczonego podwójnym ogrodzeniem z kolczastych drutów, rozwieszonych na betonowych słupach i podłączonych do trójfazowego prądu o napięciu 220 woltów, wieżami strażniczymi, dodatkowo z dwóch stron betonowym murem oraz tzw. strefą interesów (Interessengebiet) – nie miały docierać inne informacje. Książka prezentuje – poprzez opublikowane w niej grypsy – ukrytą prawdę o obozie, zakazaną, niewygodną dla nazistów, za której ujawnienie więzień mógł przypłacić życiem.
Grypsy to trwałe ślady obozowej konspiracji prowadzonej przez Józefa Cyrankiewicza i Stanisława Kłodzińskiego oraz współpracujących z nimi więźniów, tych wymienionych w tajnej korespondencji, przypisach do niej i we Wstępie oraz tych niewymienionych, ale także zasłużonych. Grypsy są owocem i świadectwem walki podjętej oraz rozwijanej w ekstremalnie trudnych, specyficznych warunkach. Ukazują charakter i w dużym stopniu skalę sprzeciwu więźniów wobec zbrodni, a także zagrożeń stale obecnych w Auschwitz, ujawniają również i dokumentują głęboko humanitarny sens toczonej przez nich walki. Pisane zaś były i wysyłane nie tylko w celach doraźnych, lecz także z myślą o tworzeniu dokumentacji historycznej, która stanowi obecnie cenne źródło wiedzy o obozie i pozwala bardziej wszechstronnie badać jego dzieje.
Ze Wstępu

Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Typ okładki: okładka twarda
Liczba stron: 674
Wymiary: 18 x 24.5 cm
EAN: 9788323334729
Data wydania: 09-05-2013
Kategorie: historia > historia świata

Cena w sklepie: 48.50 zł

Informacje na tej stronie jest tylko dla odniesienia. Można kupić lub pobrać tę książkę w Internecie - www.swiatksiazki.pl