Duch wychodzi

Podobnie jak Rip van Winkle, który powraca do swego rodzinnego miasta, aby stwierdzić, że nic już nie jest takie jak dawniej, Nathan Zuckerman zjawia się ponownie w Nowym Jorku, mieście, z którego wyjechał przed jedenastu laty. Wędruje ulicami niczym własny duch, wkrótce jednak trzy spotkania burzą starannie chronioną samotność wędrowca. Najpierw Zuckerman poznaje młode małżeństwo, któremu proponuje zamianę mieszkania; kobieta staje się przedmiotem erotycznej fascynacji pisarza. Potem spotyka on postać z lat młodości, Amy Bellette, towarzyszkę życia i muzę swego pierwszego mistrza po piórze, E. I. Lonoffa. Jest jeszcze trzecia relacja z niedoszłym biografem Lonoffa, młodym łowcą literackich sensacji, który gotów jest zrobić czy powiedzieć niemal wszystko, byle tylko dotrzeć do wielkiej tajemnicy bohatera biografii. Nagle znów skonfrontowany, wbrew swojej woli i intencjom, z miłością, żałobą, pożądaniem i wrogością Zuckerman odgrywa swój wewnętrzny dramat, pełen obiecujących, choć i bolesnych możliwości.
W roku 1997 Philip Roth uhonorowany został nagrodą Pulitzera za powieść "Amerykańska sielanka". W 1998 otrzymał w Białym Domu National Medal of Arts, a w 2002 zdobył najwyższą nagrodę American Academy of Arts and Letters – Gold Medal in Fiction.
Roth jest dwukrotnym laureatem National Book Award i National Book Critics Circle Award oraz trzykrotnym PEN/Faulkner Award. "Spiskowi przeciwko Ameryce" Stowarzyszenie Historyków Amerykańskich przyznało w roku 2005 swoją nagrodę dla wybitnej powieści historycznej poświęconej tematyce amerykańskiej i opublikowanej w latach 2003/2004. W ostatnim czasie Roth otrzymał dwie najbardziej prestiżowe nagrody PEN: w 2006 roku PEN/Nabokov Award, natomiast w roku 2007 – PEN/Saul Bellow Award za osiągnięcia w dziedzinie literatury amerykańskiej. Philip Roth jest jedynym żyjącym pisarzem amerykańskim, którego dzieła zebrane wydawane są w kanonicznej edycji Library of America.

Wydawca: Czytelnik
Typ okładki: okładka twarda
Liczba stron: 316
Wymiary: 10.5 x 15 cm
EAN: 9788307032283
Data wydania: 30-07-2010
Kategorie: proza > proza obca > powieść

Cena w sklepie: 43.50 zł

Informacje na tej stronie jest tylko dla odniesienia. Można kupić lub pobrać tę książkę w Internecie - www.swiatksiazki.pl