Andersenia. Baśniowiersze

„Andersenia” to wierszowana adaptacja znanych baśni H.Ch. Andersena, przygotowana przez znanego poetę, Jana Kazimierza Siwka. Dynamiczny tekst, kunszt rymu to zalety przedstawionych w książce tekstów. I choć dzieci z pewnością znają opowieść o Calineczce, ołowianym żołnierzyku i brzydkim kaczątku, to historie te opowiedziane wierszem zapadną maluchom na długo w pamięć. Wierszowane baśnie mogą stanowić doskonały materiał do zabawy w teatr i pierwsze występy na scenie. Tekst daje wiele możliwości i pobudza dziecięcą wyobraźnię.
W tomiku znajdują się adaptacje następujących baśni:
Księżniczka na ziarnku grochu, Calineczka, Sprawdzona wiadomość
Brzydkie kaczątko, Dziewczynka z zapałkami, Dzielny ołowiany żołnierzyk.
Książkę przeczytał Artur Andrus i wypowiedział się o niej:
Nie pamiętam dokładnie oryginału i dlatego nie wiem, czy na pewno święty Mikołaj ratując dziewczynkę z zapałkami, nalał jej herbaty z termosu. Być może Jan Kazimierz Siwek lekko pozmieniał baśnie Andersena? A na pewno uzupełnił je o elementy, które autor pierwszej wersji z jakiegoś powodu pominął. Dopiero od Siwka dowiadujemy się, że brzydkie kaczątko grało „w nogę telewizorkiem”. Niektóre ze szczegółów ujawnianych w „Andersenii” tak mnie zachwyciły, że ze świata baśni przeniosę je sobie do realnego życia. Na przykład, tak jak księżniczka testowana na ziarnku grochu, sprawię sobie poszewkę w zające i sufit sypialni pomaluję w złote różyczki. Już wiem jak pisałby Hans Christian Andersen, gdyby umiał rymować po polsku. I teraz warto Siwka przetłumaczyć na duński. Ciekawe, czy w języku Andersena równie pięknie brzmiałby łabędzi podryw? Na przykład ten fragment:
Szepnęła słodko: – Cześć przystojniaku!
Wpadnij, mam świeży sok z tataraku.
Życzę miłej zabawy z baśniowierszami. Ja miałem bardzo miłą. Artur Andrus.

Wydawca: REA-SJ
Typ okładki: okładka twarda
Liczba stron: 58
Wymiary: 21.5×28.5cm
EAN: 9788379931057
Data wydania: 07-05-2015
Kategorie: dla dzieci > bajki, baśnie, legendy,
dla dzieci > wierszyki, rymowanki, piosenki

Cena w sklepie: 25.00 zł

Informacje na tej stronie jest tylko dla odniesienia. Można kupić lub pobrać tę książkę w Internecie - www.swiatksiazki.pl